Coraz nowsze generacje telefonów komórkowych, mających w sobie więcej technologii przekłada się na większe zużycie przez nie energii, co sprawia, że ładujemy je prawie każdego dnia. Rozładowany telefon, którego nie mamy możliwości naładować, to czarny scenariusz, który jest jednak możliwy, jeśli znajdujemy się w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do standardowego gniazdka sieciowego (np. w podróży, na urlopie, w plenerze). Z pomocą przychodzą wówczas przenośne ładowarki do telefonów, czyli power banki. Dzięki nim mamy 100% gwarancję, że nasz telefon będzie zawsze gotowy do pracy, kiedy go potrzebujemy 

Power bank – jaki wybrać

Przy wyborze power banka odpowiadającego naszym potrzebom i modelowi naszego smartfona czy innego urządzenia mobilnego, należy kierować się kilkoma kryteriami wyboru. 

  • pojemność – decyzja o tym, jakiej pojemności ładowarka jest nam potrzebna, jest jedną z najistotniejszych kwestii. Będzie to uzależnione od częstotliwości i intensywności używania urządzeń, które chcemy ładować za pomocą przenośnej ładowarki. Najczęściej wybierane power banki mają pojemność miedzy 10000 mAH a 30000 mAh, co przy rozmiarze baterii smartfona w granicach 1500-3000 mAh oznacza, że tej pojemności power banki będą mogły naładować całą baterię telefonu przynajmniej dwukrotnie. 
  • ciężkość – waga większości dostępnych na rynku power banków oscyluje w granicach 200 gram. Jeśli zależy nam na poręcznym urządzeniu, warto przed zakupem sprawdzić wagę w opisie producenta. Modele o większej mocy ładowania zazwyczaj są cięższe, dlatego decyzję, jaki power bank kupić, należy podjąć w oparciu o wszystkie ich parametry.
  • wielkość – najchętniej wybierane modele to takie, które pozwalają na swobodne przenoszenie ich w kieszonce plecaka lub torebki. Dobrym rozwiązaniem np. do większych telefonów typu IPhone są etui na telefon, w których obudowa posiada wbudowaną baterię, co niweluje potrzebę noszenia dodatkowo power banku.
  • ilość i rodzaj gniazd USB – przy kupnie takiego akcesorium dobrze jest zwrócić uwagę na ilość urządzeń, jakie mogą być ładowane jednocześnie oraz ich typ. Jeśli power bank będzie używany także do ładowania np. tabletu, aparatu czy urządzenia typu mp3, warto zaopatrzyć się w model o kilku wejściach na USB czy microUSB.

Jaki power bank kupić?

Niektóre bardziej rozbudowane rodzaje power banków poza podstawową funkcją ładowarki mogą spełniać też funkcję podręcznego gadżetu. Jeśli zatem zależy Ci na urządzeniu bardziej spersonalizowanym, dostępne są modele bardziej designerskie, a nawet posiadające lusterko w zestawie. Istnieją także modele samochodowych ładowarek z power bankiem i latarką w jednym. Najnowsze rodzaje power banków zostały także wyposażone w diody informujące o stanie baterii, tryb umożliwiający używanie urządzeń podczas ich ładowania, kontrolę temperatury ładowania, a także ochronę przed przeładowaniem czy zwarciem.

W zależności od tego, do czego i jak często będziemy używać naszej przenośnej ładowarki, warto wybrać taki power bank, który będzie odpowiadał wszystkim naszym potrzebom.